ویژگی AWB در دوربین مدار بسته
AWB مخفف AUTOMATIC WHITE BALANCE می باشد که تکنیکی است برای تصحیح و بهبود رنگ سوژه (SCENE). هدف از ایجاد این تکنولوژی ارائه تصاویر و ویدئوهای طبیعی تر بوده.
در این ویژگی رنگ سفید به صورت اتوماتیک بالانس می شود، به این معنا که دوربین مدار بسته قادر است از تولید رنگ های غیر صحیح و غیر واقعی جلوگیری کرده تا تصویر مصنوعی ارائه ندهد.
چشم انسان و بسیاری از حیوانات رنگ سفید را تحت منابع نوری مختلف تشخیص می دهند اما معمولا پردازشگرهای دوربین مدار بسته در درک اینکه سوژه موجود در تصویر در چه درجه رنگی از سفید می باشند، به مشکل می خورند و گاهی رنگ سفید را به رنگ های آبی، نارنجی ویا سبز تغییر می دهند. چشم انسان فرآیند تغییر رنگ را در شرایط مختلف روشنایی ( نوری) به دقت تفکیک کرده و تشخیص می دهند. یعنی به صورت خودکار تنظیمات لازم برای ارائه تصویر بهتر را انجام می دهند.

 

AWB

رنگ غالب محیط در تصویربرداری بسیار مهم است، اگر رنگ غالب در سوژه وجود داشته باشد، یا برعکس اگر رنگ غالب سفید طبیعی در سوژه وجود نداشته باشد، امکان تولید رنگ های غلط و غیر واقعی بیشتر می شود. دوربین مدار بسته امنیتی خود را بدین گونه با محیط سازگار می کند که نقطه ای که رنگ سفید طبیعی دارد را می یابد و سپس اصلاحات و تنظیمات لازم برای سایر رنگ ها را مبنای آن نقطه مرجع سفید انجام دهد تا با دقت بیشتری سوژه ها را به تصویر بکشد.
دوربین مدار بسته ای که قابلیت AWB داشته باشد به واسطه این ویژگی رنگ کل سوژه را نگاه می کند، بهترین تناسب رنگ سفید که مناسب ترین گزینه باشد را محاسبه می کند، مدل پیشرفته تر از دوربین مدار بسته نیز وجود دارد که دارای ویژگی ردگیری اتوماتیک رنگ سفید می باشد ( ATW ) .
در سیستم ATW یک مرجع بالانس رنگ سفید ثابت وجود دارد، دوربین مدار بسته حتی اگر رنگ سفید سوژه وجود نداشته باشد بصورت اتوماتیک با دقت بالا تصویر را مناسب ارائه می دهد.