طریقه نصب دوربین مدار بسته اسپید دام
دوربین مدار بسته از این دست در کنار گردش افقی به صورت نا محدود، امکان حرکت عمودی حداقل 90 درجه و حداکثر ( در بعضی موارد) 180 درجه را دارد. در اکثر موارد قابلیت زوم اپتیکال 5X تا 30X نیز دارا می باشد. تنظیمات دوربین مدار بسته اسپید دام از طریق یک کابل زوج مارپیچ صورت می گیرد؛ از طریق این کابل دیتا ها مربوط به حرکت ( در تمام جهات ) و دیتاهای مربوط به زوم انتقال داده می شود.
نصب دوربین مدار بسته اسپید دامدوربین مدار بسته متحرک بر دو نوع PTZ   و اسپید دام می باشد، PTZ ها برای هر فرمان به یک سیم مجزا احتیاج دارند که این نصب دوربین مدار بسته را سخت تر و زمانبر تر می کند، اما در دوربین مدار بسته اسپید دام یک تله متر رسیور توکار طراحی شده که تمام اطلاعات مربوط به کنترلر از طریق یک کابل منتقل می شوند. نصب دوربین مدار بسته در این حالت با سرعت بالاتری انجام خواهد شد.
دسته بندی مراحل نصب به ترتیب الویت:
1-    بررسی دقیق و تعیین محل نصب
2-    نحوه نصب دوربین مدار بسته
3-    چگونگی اتصال کابل های مربوطه
4-    تنظیمات کنترلر
5-    تنظیم دوربین مدار بسته
1- بررسی دقیق و تعیین محل نصب:
دوربین مدار بسته باید در مکانی نصب شود که محکم و مطمئن باشد و حداقل تا 4 برابر وزن دوربین مدار بسته را به راحتی تحمل کند. چند نکته مهم که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند : اول از همه محل نصب دوربین مدار بسته نباید ارتعاشات مکانیکی داشته باشد دوما اگر نصب در فضای باز و روی دکل انجام می شود باید حتما برق گیر چاه ارت تعبیه شده باشد.
2- نصب دوربین مدار بسته:
هر دوربین مدار بسته حرکتی دارای سه کابل برق، ویدئو و داده می باشد. این سه کابل را از داخل پایه عبور داده و به سقف و یا دیوار بچسبانید. برای عایق نمودن ( آب بندی بخصوص در شرایطی که دوربین مدار بسته در فضای باز نصب می شود) از چسب سیلیکون استفاده کنید.
نوار تفلون هم گزینه مناسبی برای ایزوله کردن نصب می باشد، نصب دوربین مدار بسته حرکتی در قسمت مکانیکی از کاور و یا دوربین مدار بسته داخل کاور بر حسب نوع دوربین مدار بسته و موقعیت آن متفاوت است.
برق دوربین مدار بسته 12VDC ویا 24VDC است و در برخی موارد از هر دو نیز پیروی می کند.
در خرید ترانس دوربین باید به مواردی دقت کرد:
1- برای محاسبه توان یا جریان مصرفی کارکرد دوربین مدار بسته و کاور باید با هم جمع شوند.
2- ترانسی را انتخاب کنید که حداقل 50 در صد بیشتر از مقدار نیاز مصرفی، جریان وارد مجموعه کند.
3- در بیشتر موارد ترانس های بی کیفیت به علت عدم محاسبه درست در حالتی که بار زیادی روی آنها نیست ولتاژ بالاتری دارند، مثلا در 24V ها حدود 36V خروجی می شود و در زمان کشیدن جریان این مقدار کاهش چشم گیری پیدا می کند. لذا از ترانسی استفاده کنید که در دو حالت تحت فشار و بدون بار تفاوت ولتاژ زیادی نداشته باشد.
3- اتصال کابل ها
در بیشتر موارد حرکت و زوم دوربین مدار بسته توسط یک زوج سیم به هم تابیده شده کنترل می شود، برای اتصال DATA  های دوربین مدار بسته از کابل STP استفاده کنید. هر رشته سیم را حداقل 0.4MM بگیرید، برای جلوگیری از نویز شیلد کابل داده ها فقط از یک سر به ارت وصل می شود.
نوع ارتباط با دوربین
پروتکل RS485 بصورت یکطرفه انتقال داده را انجام می دهد یعنی دوربین تنها گیرنده داده ها می باشد. هاف دوبلکس اصطلاحی رایج برای این نوع انتقال و فول دوبلکس به صورت دو طرفه داده ها را انتقال می دهد.
4- تنظیمات کنترلر
کنترلر دوربین مدار بسته متحرک از طرق مختلف امکان پذیر می باشد، از طریق صفحه کلید به پورت سریال دستگاه DVR و یا پورت سریال یک کامپیوتر و اجرای نرم افزار دوربین.
5- تنظیم دوربین مدار بسته:
تنظیمات دوربین مدار بسته حرکتی به دو قسم کلی دسته بندی می شود تا اینجا در مورد تنظیمات مکانیکی توضیحات مختصری داده شد، و حالا نوبت به تنظیمات نرم افزاری که توسط کیبرد انجام می شود می رسیم:
–    اسم گذاری برای هر دوربین
–    تنظیم نوع داخلی و خارجی دستگاه
–    تنظیم سرعت زوم
–    فعال ساز ، آشکار ساز
–    تنظیم IRIS
–    سرعت شاتر
–    AGS
–    PIP
–    فعال کردن فرکانس
–    تنظیم PERSET
–    فعال کردن وضعیت اسکن
–    تنظیم زمان جابجایی
–    فعال نمودن AUTO PNN
–    تنظیم آزیر