مفهوم نویز در دوربین مدار بسته
برای درک درست مزایای قابلیت کاهش نویز دیجیتال ابتدا باید مفهوم نویز را به درستی بدانیم. نویز به معنی هر گونه اختلال پیش بینی نشده در تصویر است که می تواند باعث بسته شدن، تحریف، تغییر و یا تداخل در سیگنال شود.
در پردازش سیگنال ، نویز عبارتست از هر گونه دیتای ناخواسته شده که به عنوان یک فعالیت پیش بینی نشده تولید شده و هیچگاه برای انتقال سیگنال به کار رفته نمی شود.
برای مثال، شما در حال صحبت کردن با یکی از دوستانتان در یک رستوران شلوغ هستید. مکالمه میان شما یا پیامی را که شما می خواهید دوستتان بشنود، سیگنال است. هر گونه صدای دیگری که رستوران می شنوید مثل : صدای موزیک یا مکالمات افراد دیگر که در اطرافتان است، نویز می باشد. همانگونه که مغز شما صداهای موجود در فضای اطرافتان را برای شنیدن مکالماتتان فیلتر می کند، DNR نیز دیتاهای ناخواسته را فیلتر کرده و هر گونه نقص در سیگنال تصویر را تصحیح می کند.
مزایای DNR:
DNRمزایای بسیار زیادی در بکارگیری DNR وجود دارد. این مزایا شامل

موارد زیر هستند:
1-    سیگنال واضح تر
2-    تصویر چشم نواز
3-    قابلیت تمایز حرکت واقعی و نویز تصویر
ابتدا DNR یک سیگنال واضحتر، تا حدود 70 در صد ذخیره در فضای دیسک را ارائه می دهد، بنابراین شما امکان ذخیره سازی میزان بیشتری از تصویر را بر روی هارد خواهید داشت.
سپس دوربین مدار بسته مجهز به تکنولوژی DNR تصویر چشم نوازی را ارائه داده و بدین ترتیب تشخیص ابهامات را آسانتر می کنند.
در آخر، تکنولوژی DNR، تمایز میان حرکت درست و نویز تصویر دوربین مدار بسته را برای شما آسان تر کرده و به dvr این امکان را می دهد که در تشخیص حرکت مخصوصا در شرایط نور کم موثر تر عمل کند.
DNR چگونه عمل می کند؟
تکنولوژی DNR چیپ موجود در دوربین مدار بسته همواره در حال نویز برداری در تصویر، مخصوصا در حالت نور کم است. برای جبران این وضعیت، نقص های موجود در سیگنال تصویر را با استفاده از حذف در صد بالای نویز جبران می کند.
وقتی DVR یا کامپیوتر شما در حال پردازش دیتا های تصویر هستند، باید همه ی قسمت های متحرک تصویر را فشرده کنند.
هر چه میزان نویز در تصویر شما پایین تر باشد، میزان دیتایی که شما می توانید ذخیره کنید کمتر خواهد بود و دستگاه شما حرکت های واقعی بیشتری را می تواند تشخیص دهد.