دوربین مدار بسته پانورامای پی تی زد
امروزه دوربین مدار بسته دارای تنوع بسیار زیادی می باشد و این نکته باعث شده است انتخاب دوربین مدار بسته مناسب برای کاربران خیلی دشوار شود، از طرفی اطلاعات ناقص فعالان و فروشندگان در این زمینه نیز از مسائلی است که این بحران را دو چندان می کند.
بحث دوربین مدار بسته شاخه های مختلفی دارد که تمامی آنها در این مقاله نمی گنجد، لذا این مقاله را به معرفی و بیان مزیت ها و معایب یک نوع دوربین مدار بسه که با نام دوربین مدار بسته پانورامای پی تی زد معرفی می شوند اختصاص می دهم.
دوربین مدار بسته پانورامااولین مزیتی که در استفاده از دوربین مدار بسه پانورامای پی تی زد هست، کاهش تعداد دوربین مدار بسته مورد نیاز برای پوشش کل محیط می باشد. به این صورت که این دوربین مدار بسته منطقه وسیع تری را نمایش داده.
سیستم دوربین مدار بسته پانوراما :
دوربین مدار بسته پانورامای پی تی زددر حالت کلی دوربین مدار بسته از یک سنسور لنز بهره می برد و نهایتا در بهترین حالت زاویه 90 درجه را به تصویر می کشد. در حالی که دوربین مدار بسته پانوراما از دو سنسور و لنز استفاده کرده و زاویه ای بین 180 درجه تا 360 را به نمایش می کشد البته لازم به ذکر است زاویه فیلم برداری این نوع دوربین بسته به جای نصب دوربین مدار بسته تعیین می شود مثلا برای پارکینگ ها تا 360 درجه و برای کنج یک سالن تا 180 درجه را می توان از آن تصویر گرفت.
مزیت دومی که اشاره می کنم نیز در راستای کاهش تعداد دوربین هاست، با کاهش دوربین مدار بسته نصابان و هم کاربران در مصرف زمان و پول صرفه جویی می کنند، حجم کار کمتر، متراژ کابل مصرفی پایین تر برای نصب دوربین مدار بسته نیاز است. اگر دوربین مدار بسته پانورامای پی تی زد مجهز به سیستم POE نیز باشد که دیگر نیاز به سیم برق هم نیست و انتقال برق لازم سیستم از طریق کابل تصویر ( کابل شبکه ) صورت می گیرد.از مزایای دیگر آن کمتر کردن تعداد صفحات مانیتور شده می باشد، این باعث می شود اپراتورها نیازی به تجسس در صفحات مختلف برای کشف جرم نداشته باشند و خیلی سریع تر به نتیجه مطلوب برسند.
مزیت چهارم که می توان از مهمترین آنها نیز باشد درک محیطی بالا، هنگام رویت تصاویر دوربین مدار بسته پی تی زد است. به علت زاویه دید بالا موقعیت وقوع اتفاق را خیلی دقیق و سریع می توان حدس زد. ضمنا این دوربین مدار بسته برای تعداد پیکسل های بالا طراحی و تولید می شوند پس زاویه دید بالا باعث کاهش عمق دید با کیفیت مناسب نمی شود. شما می توانید چندین مرحله زوم داشته باشید و جزئیات تصویر را با کیفیت مطلوب بررسی کنید.
مهمترین مزیت دوربین مدار بسته پانورامای پی تی زد :
خیلی کوتاه و مختصر و به زبانی ساده اگر بخواهیم مزیت اصلی این نوع دوربین ها را بیان کنیم اینگونه می توان بیان کرد که اپراتور همزمان با ضبط و در هنگام پخش می تواند گوشه ای از تصویر را بدون از دست دادن بقیه قسمت های تصویر زوم کند و آن قسمت را با جزئیات دقیق تر بررسی کند و در همان لحظه بقیه تصویر را نیز داشته باشد. در واقع شما در هنگامی که رخدادی اتفاق می افتد فقط همان قسمت را بدن از دست دادن بقیه قسمت ها زوم می کنید.
و اما معایب آن :
مهمترین موضوعی که در بحث با کارشناسان به آن اشاره می شود، محل ذخیره سازی فیلم های ضبط شده توسط دوربین هاست، این نوع دوربین به علت رزولوشن بالایی که دارند کاربر را مجاب به استفاده از هارد هایی با ظرفیت بالا و تعداد زیادی از آنها می کند. در بعضی موارد هزینه این هاردها برای پروژه های بزرگ بسیار هنگفت در مقابل بقیه هزینه ها می شود. البته راهکارهایی نیز ارائه شده مثل استفاده از سنسور حرکتی که هم درصد خطا را بالا می برند و هم در مواردی اصلا کارآمد نیستند.