حفاظت پیرامونی به کمک دوربین مدار بسته تحت شبکه
در گذشته برای حفظ امنیت محیط (حفاظت پیرامونی) بر اساس ساختار تکنولوژی هایی چون رادار کوتاه برد، لیزر، سنسور حرکتی و زمینی و سیم های حساس به حرکت پایه ریزی می شدند، که در کنار عملکرد خوب دارای نواقص قابل ملاحظه ای بودند که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم اطمینان اپراطور از صحت آلارم، عدم اطلاع اپراتور از اندازه و ابعاد اتفاق و عدم اطلاع دقیق از بهترین راهکار برای رفع اتفاق به وقوع پیوسته. در این نوع سیستم ها لزوما باید شخصی بعد از وقوع اتفاق به محل حادثه گزارش شده برای بررسی و تحقیق موضوع و کارشناسی به مکان اعزام شود که این از بزرگترین نقص های مورد فوق نیز می تواند باشد، چرا که اگر حادثه ای رخ داده باشد و نیاز به امداد رسانی یا اقدام فوری باشد زمان زیادی در پرسه ی بررسی و کشف اتفاق از دست داده ایم و دومین مورد شایان ذکر گزارشات غلط به علت عوامل محیطی مثل عبور حیوانات نیز از موارد دیگر است.

حفاظت پیرامونی به کمک دوربین مدار بسته تحت شبکه

 

سازمان ها برای فهم دقیق تر، به موقع تر و برای نشان دادن عکس العمل سریع تر به سرعت از سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه ( دوربین مدار بسته آی پی ) و در بعضی موارد دوربین مدار بسته حرارتی استقبال چشم گیری کردند. تا آلارم های ورودی را با سرعت و جزئیات بیشتر بررسی و پیگیری کنند.
حال اغلب موارد استفاده این سیستم های حفاظت پیرامونی در مناطقی می باشد که دارای گستردگی محیطی زیاد، در برخی موارد نور بسیار کم هستند و محدودیت های حاصل از افزایش وسعت و شرایط محیطی نامساعد نیز راهکارهای مختص به خود را دارد.
مثلا ترکیب دوربین مدار بسته دام PTZ با دوربین مدار بسته حرارتی در کنار اپلیکیشن های هوشمند مدیریت ویدئویی می تواند در صد خطا و نقاط کور سیستم را به حداقل برساند. دو مورد از بزرگترین و چشمگیرترین فوائد سیستم تحت شبکه که باعث می شود کارائی یک سیستم حفاظت پیرامونی با بالاترین مرز خود برسد، اول قابلیت انتقال دادن داده ها و تصاویر ویدئویی توسط دوربین مدار بسته به پرسنل مربوطه برای اقدام هر چه سریع تر و تصمیم گیری بهتر می باشد، اینکه می توان با مراجعه به اتاق سرور تصاویر ضبط شده را مورد بررسی قرار داد و اطلاعات لازم را بازیافت کرد و دوما تطبیق دوربین مدار بسته تحت شبکه ( دوربین مدار بسته آی پی ) با دیگرتجهیزات امنیتی و هماهنگی آنها با هم و به بدست آوردن یک سیستم یک پارچه می باشد که به این صورت امنیت را به بالاترین حد ممکن می رسانند.